By - - 0 Comments

Šviesa

Žurnalai apie fotografiją – geresnė investicija už kompiuterinius žurnalus. Fotografijos principai ir technika išliko ta pati, nepaisant juostelių pakeitimo skaitmeniniais lustais. O štai patarimai, kaip sukišti daugiau tvarkyklių į 640 KB atminties DOS aplinkoje dabar nebeatrodo tokie vertingi.

Bevartydamas senus fotožurnalus radau šviesos aprašymų iš fotografuojančio perspektyvos. Kaip ir anksčiau skelbti, jie daugiausiai skiriami pradedantiems fotografams, bet gali būti naudingi visiems, kas nori žinoti, kokia šviesa geriausiai tinka fotografuoti vieną ar kitą sceną.

Fotografijos principai

Ryški šviesa

Būna saulėtą dieną nuo 10 iki 13 valandos. Pliusas – išryškina spalvas, leidžia gaudyti “greitus” kadrus su maža diafragma. Minusas – labai ryškus kontrastas tarp apšviestų ir šešėlinių plotų. Geriausia tinka pastatams, kelionių vaizdams, peizažams, sportui. Netinka portretams, šviesiems objektams fotografuoti.

Skaidyta šviesa

Saulėtų dienų rytai ir vakarai, saulėtos žiemos dienos. Pliusas – ilgi šešėliai, suteikiantys peizažui perspektyvą. Minusas – pernelyg kontrastinga žmonių fotografavimui. Geriausiai tinka pastatams ir gamtovaizdžiui fotografuoti. Netinka žmonėms ir fotografavimui iš arti.

Apie šviesą

apšvietimas

Tinkamas apšvietimas

Ryški šviesa su šešėliais

Kai saulę kiek pridengia debesėlis. Pliusas – švelnesni šešėliai, bet pakankamai šviesu mažoms diafragmoms ir trumpam išlaikymui. Praktiškai neturi minusų, nebent siekiate maksimalaus kontrasto nuotraukoje. Tinka beveik viskam.

Švelni šviesa

Saulė už debesų, namo ar medžio šešėlis. Pliusas – švelnūs, svajingi šešėliai su gelmės pojūčiu. Minusas – šiek tiek varžo diafragmos ir išlaikymo pasirinkimą. Geriausiai tinka portretams, natiurmortams, baltiems objektams, gėlėms, madų ir vestuvių nuotraukoms. Netinka pastatams, raštams ar mozaikai, sporto, judesio nuotraukoms.

Duksli šviesa

Apsiniaukusi diena. Pliusas – mažas kontrastas padeda pagauti plačiausią atspalvių gamą. Minusas – viskas aplink pilka su melsvu atspalviu. Geriausiai tinka fotografavimui iš arti, detalėms. Netinka nutolusiems objektams, judesiui, gamtovaizdžiams.

Saulėtos dienos vakaras

Šilta šviesa

Saulėtos dienos vakaras. Pliusas – viskas nutvieksta šilta oranžine šviesa. Minusas – šviesos kiekis mažokas, todėl reikia stengtis, kad fotografuojant fotoaparatas nesujudėtų. Tinka daugeliui dalykų, išskyrus nebent sportą ar labai nutolusius objektus.

Šalta šviesa

Saulei nusileidus. Pliusas – labai gražios mėlynos spalvos dangus ir melsvi šešėliai. Minusas – mėlyni tonai užgožia kitas spalvas, reikia štatyvo arba patikimos atramos fotografuojant. Labiau tinka tokioms nuotraukoms, kur svarbiausia nuotaika, o ne objektų ryškumas.

Kambario šviesa

Lempos šviesa pastatų viduje sutemus. Pliusas nebent toks, kad bet kokia šviesa geriau nei jokios. Minusas – šviesa virš galvos meta bjaurius šešėlius ant žmonių veidų; kaitinamosios lemputės dažo oranžine, o dienos šviesos lempos – žalsva spalva. Su papildomu apšvietimu gali tikti portretams ar vakarėlio nuotraukoms.

Spontaniškoms nuotraukoms šviesos nepasirinksime, bet planuodami fotosesiją iš anksto, atsižvelkite į šviesos sąlygas!